Wed. Oct 21st, 2020

୬ ରବି ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିଲା

1 min read
Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୃଷକ ବିଲ୍‌କୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏବଂ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଗୁଡ଼ିକ ସରକାରଙ୍କୁ ଉଭୟ ସଂସଦ ଭିତରେ ଏବଂ ବାହାରେ ଘେରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ଦେଶରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଥିବା ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଉଠିଯିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ଆଶଙ୍କାକୁ ଆଜି ସରକାର ଏକ ପ୍ରକାର ଦୂର କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ରବି ଋତୁ ପାଇଁ ସରକାର ୬ଟି ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‌ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଅର୍ଥନୀତି ସଂକ୍ରାନ୍ତ କ୍ୟାବିନେଟ୍ କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହାପରେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାର ଲୋକସଭାରେ ରବି ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଗହମର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ଗହମର ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ଆସନ୍ତା ଅମଳ ଋତୁରେ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୯୭୫ ଟଙ୍କା ରହିବ। ସେହିଭଳି ଚଣା ମୂଲ୍ୟରେ ୨୨୫ ଟଙ୍କା, ମସୁର ମୂଲ୍ୟରେ ୩୦୦ ଟଙ୍କା, ସୋରିଷ ମୂଲ୍ୟରେ ୨୨୫ ଟଙ୍କା, ବାର୍ଲି ମୂଲ୍ୟରେ ୭୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ କୁସୁମ ମୂଲ୍ୟରେ ୧୧୨ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ରବି ଫସଲ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ସରକାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଚଳିତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ଏହି ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ମୂଲ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ସରକାର ଫସଲ ସଂଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି।